fetita din mine

Article from category: Claudia Groza

proposed by: Claudia on date: 23 May 2010
source: Claudia Groza

privind spre norii desenati pe cerul de sticla albastra,
incep sa rad si sa plutesc spre copilarie.
imi cumpar o vata de zahar
cu gust de capsuna si citesc o poveste
la umbra visinului din livada.
adun creioane si imi colorez viata.
desenata de ieri pe un colt de cer.
rup un strop de curcubeu,
si imi croiesc o rochita cu volane.
ma amuza scaldatul copiilor in lacul fermecat
si creionez chipurile.
impletesc cozile papusilor desirate,
care tanjesc dupa iubire,
cum si eu tanjesc dupa printul din poveste.

Povesti parodiate (in an de criza). Iarna apriga si in povesti. Alba ca Zapada de-abia se mai zareste printre nameti. Norocul ei ca e bruneta. Si avea de gand sa se vopseasca blonda cand a vazut reclama la L'Oreal (pentru ca [...]
previous article
Femeile despre barbati. Sa invatam sa convietuim.. In ziua de azi, daca un barbat deschide usa pentru o femeie, atunci exista mari sanse ca el sa fie portarul. Mae West Nu sunt feminista si nu am o problema cu barbatii misogini. Ma [...]
next article

fetita din mine

Claudia Groza : : Sunday, 23 May 2010

Picatura de ploaie

Claudia Groza : : Friday, 28 May 2010

Povestea Sanzianei

Claudia Groza : : Tuesday, 18 Aug 2009

X de Moldova

Claudia Groza : : Tuesday, 24 Nov 2009

Domnul Trandafir...

Claudia Groza : : Thursday, 18 Jun 2009

Scaunul

Claudia Groza : : Saturday, 27 Jun 2009

Gandul Rau si Gandul Iubirii

Claudia Groza : : Friday, 5 Jun 2009

Povesti parodiate (in an de criza)

Claudia Groza : : Thursday, 25 Feb 2010

Artropode

Claudia Groza : : Sunday, 27 Jun 2010

Meetingul de luni al cercetatorilor Meetingul de luni al cercetatorilor

Claudia Groza : : Thursday, 12 Feb 2009

Povestea oului Povestea oului

Claudia Groza : : Wednesday, 27 May 2009

Lauda de sine

Claudia Groza : : Wednesday, 19 Aug 2009

Echilibru

Claudia Groza : : Monday, 29 Mar 2010

De ce citim? De ce citim?

Claudia Groza : : Thursday, 27 May 2010

Verbe

Claudia Groza : : Thursday, 20 Aug 2009