Artropode

Article from category: Claudia Groza

proposed by: Claudia on date: 27 Jun 2010
source: Claudia Groza

Un rac rusinos merge ritmat,
Doi pasi inainte si trei inapoi.
De pe-o frunza, din tufisul invecinat
Un paianjen tacticos, un pic cam laudaros,
Sare in fata racului,
Si-l intreaba:
- Nu-i asa ca suntem frati?
- Cum adica?
- Avem cracii articulati,
Si corpul cu chitina,
Eu port cu multa stima,
Si o cruce sublima.
Apar pe negandite, frati si surate,
Sarcoptul raiei, capusele toate,
Cu mic, cu mare, se unesc,
Si o hora mare ei rotesc,
In cinstea artropodelor,
"Mandria" articulatiilor!

Dansuri de vara. serile de vara au miros de mentosan. ciresele din copaci stau cu ochii pe mine. urmaresc cu atentie ritmul in care citesc. cireasa voioasa sare, imi pateaza paginile cartii, da [...]
previous article
Virgula buclucasa: cand se pun virgulele in text?. Cum si cand se pun virgulele intr-un text? Stati ca va spun. O virgula buclucasa nu vrea sa se aseze inaintea lui “si”. Devine tare rusinoasa. Stie ca fara ea propozitiile [...]
next article

Departe... (Vreau sa-l vad...)

Claudia Groza : : Friday, 19 Aug 2011

X de Moldova

Claudia Groza : : Tuesday, 24 Nov 2009

Virgula buclucasa: cand se pun virgulele in text?

Claudia Groza : : Tuesday, 6 Jul 2010

Martisor, dragut si iubaret

Claudia Groza : : Monday, 22 Feb 2010

Picatura de ploaie

Claudia Groza : : Friday, 28 May 2010

Cele doua prietene, Lia si Ela - final

Claudia Groza : : Wednesday, 30 Mar 2011

Povestea Sanzianei

Claudia Groza : : Tuesday, 18 Aug 2009

Verbe

Claudia Groza : : Thursday, 20 Aug 2009

Meetingul de luni al cercetatorilor Meetingul de luni al cercetatorilor

Claudia Groza : : Thursday, 12 Feb 2009

fetita din mine

Claudia Groza : : Sunday, 23 May 2010

Scaunul

Claudia Groza : : Saturday, 27 Jun 2009

Povesti parodiate (in an de criza)

Claudia Groza : : Thursday, 25 Feb 2010

Nevoia de a fi validati

Claudia Groza : : Sunday, 25 Sep 2011

Gandul Rau si Gandul Iubirii

Claudia Groza : : Friday, 5 Jun 2009

Artropode

Claudia Groza : : Sunday, 27 Jun 2010