Vara torida

Article from category: Valeriu Cercel

proposed by: Valeriu Cercel on date: 16 Aug 2010
source: Valeriu Cercel

N-am avut asa o vara...
Toti din bloc sunt in vacanta (!)
Cateodat’ la noi pe scara
Mai aud cate o clanta
... pensionara,

Si nu vezi masina mica
Pe asfaltu-ncins de soare (!?)
Noaptea doar, un hot mai pica
Facand spume prin parcare
... de oftica...

Pe-nserat, nici amorezii
Nu mai umbla pe sub tei,
Iar in arsita amiezii
Nu se-avanta chiar si ei
...maidanezii;

Peste drum, scurtand eu zarea,
Plange, parca in pustie...
A uitat chiar si culoarea
Vr’unui chior prin laptarie
... vanzatoarea...

Doar in colt, un politai
Pus de soarta la dieta
Si-o pipita-ntr-un Hyundai
Ce se scarpina-n poseta
...de malai,

Pe trotuare, bisnitari?!
Florarese vestejite?!
Chiar si ei, falimentari,
Stau pe plajele-nsorite
...la bulgari...

Si-n canicula barbara,
Doar eu cuc, sus pe balcon,
Imi fac singur de ocara
Ca nu sunt cu lumea-n ton
... pierde vara.

Valeriu Cercel

Eterna criza. De cand cu criza asta, dus de gaduri, Mi-am amintit de-o chestie mai veche Citita-n cartea vietii printre randuri, Si nu ca as fi eu intr-o ureche Dar omul, din a’ vremilor [...]
previous article
Efectul mortal al fumatului. Asa cum stim cu toti’, teribil e fumatul(!) Vorbesc de sanatate, bani arsi pe tigarete, Iar dac-ar fi sa-l lasi... m-apuca si oftatul, Chiar dupa ani, si-n vis, ajungi sa [...]
next article

Nostalgie

Valeriu Cercel : : Wednesday, 15 Sep 2010

La moartea bunicutei

Valeriu Cercel : : Saturday, 9 Jul 2011

Vara torida

Valeriu Cercel : : Monday, 16 Aug 2010

Unde dai si unde... capra!

Valeriu Cercel : : Tuesday, 4 May 2010

Haz de necaz (Vom muri... de ras cu totii?)

Valeriu Cercel : : Monday, 26 Jul 2010

Chilotii din Pascani

Valeriu Cercel : : Tuesday, 1 Jun 2010

Inocenta

Valeriu Cercel : : Saturday, 12 Mar 2011

Sora prietenului meu

Valeriu Cercel : : Tuesday, 4 May 2010

Necazuri familiale

Valeriu Cercel : : Sunday, 5 Jun 2011

Discriminare divina

Valeriu Cercel : : Wednesday, 28 Sep 2011

Celular

Valeriu Cercel : : Sunday, 6 Jun 2010

Clementa crestineasca

Valeriu Cercel : : Tuesday, 31 Aug 2010

E ziua mea

Valeriu Cercel : : Saturday, 1 May 2010

Cugetare

Valeriu Cercel : : Saturday, 8 Sep 2012

Cea mai buna soacra din lume

Valeriu Cercel : : Tuesday, 1 Jun 2010