Clementa crestineasca

Article from category: Valeriu Cercel

proposed by: Valeriu Cercel on date: 31 Aug 2010
source: Valeriu Cercel

Ferice de acel stejar
Ce pica mandru pe la noi
Si-ajunge-n viata de apoi,
Ales cu har de al divin,
Pana in gat satul de vin
In cercuri, doage de butoi,

Si cat de binecuvantat
E dudu’ fara vina, care,
Sub lame de securi, topoare,
Balerci renaste, fasonat,
Ca el, rachiului curat
Sa-i dea arome si culoare...

Dar eu as vrea, de cand ma stiu,
Un tei sa fiu, ca de-oi cadea
Rapus tot de-un topor sadea,
S-ajung apoi... ca-i cu rachiu
Sau vin alb, negru, ghiurghiuliu...
Vr’unui butoi baban, canea;

De-aceea, cat de blestemat
A fost si e de-atat popor,
Ca bun crestin, consumator
Cinstit, declar ca am iertat
Orice copac ce-a acceptat
Sa fie... coada de topor.

Valeriu Cercel

Efectul mortal al fumatului. Asa cum stim cu toti’, teribil e fumatul(!) Vorbesc de sanatate, bani arsi pe tigarete, Iar dac-ar fi sa-l lasi... m-apuca si oftatul, Chiar dupa ani, si-n vis, ajungi sa [...]
previous article
Nostalgie. (poem de toamna tarzie) Imi amintesc, nostalgic, cateodat’, Cat de naiv eram la vremea mea, Copil fiind, asa cum mi-a fost dat, Sub poale de Carpati, in micul [...]
next article

Cea mai buna soacra din lume

Valeriu Cercel : : Tuesday, 1 Jun 2010

Taxa pe prostie

Valeriu Cercel : : Friday, 30 Mar 2012

Descoperirea secolului XX

Valeriu Cercel : : Friday, 14 Sep 2012

Eterna criza

Valeriu Cercel : : Tuesday, 10 Aug 2010

Lacrimi de poet

Valeriu Cercel : : Sunday, 16 May 2010

Zvonuri carpatine

Valeriu Cercel : : Wednesday, 29 Sep 2010

Enigma elucidata

Valeriu Cercel : : Friday, 23 Sep 2011

Chilotii din Pascani

Valeriu Cercel : : Tuesday, 1 Jun 2010

Vara torida

Valeriu Cercel : : Monday, 16 Aug 2010

Scrisoare catre nasu’

Valeriu Cercel : : Wednesday, 18 Apr 2012

Haz de necaz (Vom muri... de ras cu totii?)

Valeriu Cercel : : Monday, 26 Jul 2010

Necazuri familiale

Valeriu Cercel : : Sunday, 5 Jun 2011

Inocenta

Valeriu Cercel : : Saturday, 12 Mar 2011

Cugetare

Valeriu Cercel : : Saturday, 8 Sep 2012

Nostalgie

Valeriu Cercel : : Wednesday, 15 Sep 2010