La vama, ajunge badea Gheorghe,
C-o
caruta de butoaie.
Vamesu-l
interogheaza
Si il tine-un ceas, in
ploaie.
- Ce transporti, bade-n
cocie,
Ce vrei, ca sa scoti din
tara?
- Ce sa scot, apa salcie,
Apa dom-le, apa chioara!
-
Nu se poate, nu te cred,
Tu ascunzi,
bade, ceva,
Nu te cred, pan' ce nu
vad,
De-i cum zici, o vom gusta!
Ia! Acuma, din caruta,
Te
rog, sa cobori putin,
Pan-aducem o
canuta
Sa probam ca transporti vin!
Curios, vamesu-ncearca
In
butoi si-n alte parti,
Constiincios
si-atent, de parca
Ar gasi
antichitati!
Dup-un timp, de
cautare,
Nervos, o sudalma, scapa,
Badea Gherghe vin nu are,
Cum a
zis, transporta apa!
- Bine,
bade! Poti sa pleci,
Dar, din
Odovasnita,
De ce apa, vrei, s-o
treci
Tocmai peste granita?
- Cand speli mortu', e-un obicei.
Ce vrei? Oameni, fara carte!
Apa
mortului s-o iei
Si s-o duci, cat
mai departe!
12.10.2009