Parintele Pascal se despartea de parohia
sa dupa multi ani de slujire. Pe langa
masa de adio s-au gandit sa-i faca si un
cadou. Ca peste tot a fost invitat si un
politician sa spuna cateva cuvinte si
sa-i inmaneze cadoul.
Dar
pentru ca politicienul intarzia
Parintele Pascal s-a gandit sa umple
timpul cu un discurs:
- Prima
mea impresie despre parohia aceasta
mi-am facut-o cu ocazia PRIMEI
SPOVEDANII. M-am gandit ca am fost
trimis intr-un loc teribil deoarece
primul care s-a spovedit mi-a marturisit
ca furase un televizor, ca le-a furat
banii parintilor, ca a mai furat si la
locul de munca, pe langa faptul ca avea
o aventura sexuala cu sotia sefului. In
unele ocazii facea trafic si vanzare de
droguri. Si la urma a zis ca i-a
transmis o boala venerica chiar...
surorii sale. Am ramas inmarmurit...
stupefiat... si foarte speriat!
Dar
dupa aceea am cunoscut lume care nu
semana deloc cu acest individ. Mai mult,
pot sa spun ca a fost o parohie de
oameni responsabili, cu valori morale,
credinciosi, si ca am trait aici ani
minunati!
In acesl moment
soseste val-vartej si politicianul, care
dupa ce s-a scuzat pentru intarziere isi
incepu discursul astfel:
- Niciodata
n-am sa uit cand a venit parintele
Pascal in parohie... De fapt, am avut
onoarea sa fiu chiar PRIMUL care s-a
spovedit la el...