Nu vi se pare ca, de la o vreme, pastila
sau lama de Orbit a devenit moneda de
1500 - 3000 de lei?
Mie asa mi se
pare, pentru ca, daca restul care
trebuie sa-l primesc e sub 5000 de lei,
ma trezesc cu guma-n brate, fara sa ma
mai intrebe nimeni daca macar mananc
guma...
Azi, am coborat la magazinu'
de pe colt, sa-mi iau tigari. 49.000
pachetu. Nu-s genu' care sa astept o mie
de lei, da' tura asta vroiam sa i-o coc
vanzatoarei cu pricina... Asa ca ma
uitam la ea, care se misca cu viteza
melcului turbat, in speranta ca plec
si-i las mia...
Eu nimic, bagasem
pachetul in buzunar, ma uitam la ea, si
asteptam restul.
- Stiti, n-am o
mie, si-mi intinde o pastila de orbit.
- Da' nu mai bine-mi dati o pastila
de Mentos? intreb eu, stiind ce va urma.
- Pai aia e 2 mii, imi da replica.
In conditiile astea, scot din
buzunar alta pastila de Orbit (primita
cu o seara inainte) i-o intind si-i cer
o pastila de Mentos, ca eu vreau Mentos,
nu Orbit, si nu conteaza ca nici Mentos
nu mananc, conteaza ca, daca Orbit a
devenit moneda, vreau sa circule in
ambele directii, nu numai de la
vanzatori la clienti...
Aia deja-si
cauta falcile pe jos... Cascase niste
ochi ca la melc...
- Pai...
-
Pai ce? Adica mie-mi dai rest Orbit, da'
daca ti-l dau inapoi nu-i bun?
Liniste. Se consulta cu colegele din
priviri.
- In cazul asta, nu-mi mai
da rest la 100.000, da-mi pastile de
Orbit, ca sa nu-mi mai puta gura.
Dupa semnele de aprobare primite, ia
pastila mea de Orbit, si-mi da un
Mentos.
Am luat Mentosul.
Astept acum sa n-am 2000 vreodata.