Acum cateva zile, intr-un oras din
Franta, pe un afis ce reprezenta
inclusiv o tanara spectaculoasa, la
intrarea intr-o sala de gimnastica,
scria: "In vara aceasta ce vrei sa fii:
sirena sau balena?"
Cica o
femeie tanara, ale carei caracteristici
fizice oricum nu conteaza, pentru ca
sunt "in parametri", a raspuns la
intrebarea de pe afis in urmatorii
termeni:
"Draga domnilor:
Balenele sunt mereu inconjurate de
prieteni (delfinii, lei de mare, oameni
curiosi). Acestea au o viata sexuala
activa, raman gravide si au balenute
micute dragalase, pe care le alapteaza.
Se distreaza de minune cu
delfinii, umplandu-si burta cu creveti.
Se joaca si inoata, cutereira marile,
cunoscand astfel de locuri minunate ca:
Patagonia, Marea Barens sau Recifii de
corali din Polinezia.
Balenele
canta foarte bine si chiar inregistreaza
CD-uri. Sunt impresionante si, practic,
nu au niciun dusman care sa le vaneze,
in afara de om. Ele sunt iubite, aparate
si admirate de toata lumea.
Pe
de alta parte, sirenele nu exista. Si
daca ar exista, ar sta la coada la
cabinetele de psihoterapie, deoarece ar
avea o problema serioasa de
personalitate: "Femeie sau Peste?".
Nu au viata sexuala, pentru ca-i
omoara pe barbatii care se apropie de
ele, si pe langa acest aspect, pe unde
si cum ar putea? Deci, din aceasta
cauza, nu au copii. Ele sunt frumoase,
adevarat, dar singure si triste.
Oricum, cine ar vrea sa se apropie
de o tipa care miroase a peste?
Pentru mine este clar, doresc sa fiu
o balena.
PS: In vremurile
astea, in care toata mass-media ne baga
in cap ideea ca doar femeile slabe sunt
frumoase, prefer sa ma delectez cu o
inghetata impreuna cu copiii mei, cu o
cina buna cu un barbat care ma face sa
vibrez, sau cu o cafea si prajiturele
impreuna cu prietenele mele.
Cu
timpul castigam in greutate, pentru ca
acumulam multe cunostinte si informatii
si cand nu mai au loc in cap sunt
distribuite in restul corpului. Asa ca
nu suntem grase, suntem teribil de
culte. De astazi, cand o sa ma uit la
fundul meu in oglinda, o sa imi spun:
"Dumnezeule, ce inteligenta sunt... "
PPS: Cred ca de fapt calea de
mijloc este de fapt cea mai buna... si
balena si sirena, sau nici una nici
alta...