Numerele pe care le folosim, (1, 2, 3,
4, etc.), sunt cunoscute drept numere
arabe, diferite de numerele romane (I,
II, III, IV, V, VI, etc).
Interesant este ca arabii au
popularizat aceste numere, dar ele au
fost initial folosite de comerciantii
fenicieni, cu mult inainte, pentru a-si
tine socotelile operatiunilor lor
comerciale.
Te-ai gandit
vreodata de ce aceste simboluri, cifrele
feniciene, au fost alese pentru a fi
folosite in viata de zi cu zi? Care este
logica din spate? De ce 1 este "unu",.
.. de ce 2 este "doi"?
Cifrele
romane sunt usor si intuitiv de inteles,
dar care este logica din spatele
cifrelor feniciene?
Totul se
poate explica prin numarul de unghiuri!
Daca vei scrie toate cifrele pe o
foaie de hartie, (vezi poza atasata), in
vechea lor forma, cea initiala, vei
intelege imediat!
Unghiurile sunt
marcate cu "o"-uri.
1 are un singur
unghi.
2 are doua unghiuri.
3
are trei unghiuri.
etc...
iar 0
are zero unghiuri!
Comentariu articol: neko - 8 Mar 2010