propus de: Autor... pe data: 15 Mar 2006
sursa: Olly
Eficienta unei intreprinderi depinde nu
atat de conducatorii sai, cat de numarul
de idioti utili pe care ii poseda.
Bineinteles ca acestia nu ajung
niciodata directori, le lipseste
increderea in sine, combativitatea,
relatiile si mai ales constiinta
propriei lor eficacitati.
In
orice intreprindere se regasesc:
a.. Conducatorii, de fapt sefii
"nascuti nu facuti", sunt foarte rari,
cel mult 1%. Ei fixeaza obiectivele,
impulsioneaza si decid asupra destinelor
intreprinderii sau institutiei.
b..
Colaboratorii "bila de biliard", sunt
cei mai numerosi: 77%. Oameni fara
initiativa, nu muncesc decat daca sunt
impinsi de la spate.
c.. Nulitatile,
aproximativ 12%, nu numai ca nu muncesc,
dar ii impiedica si pe ceilalti sa
munceasca. Ar fi mai bine daca ar fi
pensionati sau pusi sa redacteze istoria
intreprinderii.
d.. In sfarsit, cei
10% idioti utili, care fac toata treaba.
Ei sunt intr-adevar indispensabili.
Devotati intreprinderii, absolut loiali
fata de superiorii lor, se poate conta
pe ei. Munca este pentru ei o placere.
Din nefericire, nu pot fi gasiti in
stare chimic pura decat in
intreprinderile mari, cu cel putin 2500
persoane, in institutii cu peste 250 si
in administratii cu peste 150 salariati.
Idiotii utili vin pe lume
obsedati de un complex de "fair play"
care ii face sa suporte toate
nedreptetile venite de sus. Acelasi
complex le anuleaza dorinta de a se
impune. Se adauga o oarecare stangacie
in contactele cu oamenii. Cea mai mare
parte nu au de altfel o idee clara
despre propriile lor interese si se
complac intr-un destin mediocru.
Evident, sunt foarte apreciati de
superiori, care capata prin ei prestigiu
si consideratie si chiar unele avantaje
mai practice. Utilitatea maxima a
acestor "idioti" se atinge atunci cand
superiorii lor pot sa se identifice
total cu munca acestora, ne mai
ramanandu-le decat obligatia de a-si
pune semnatura.
Idiotii utili
ignora boala si nu absenteaza niciodata.
Chiar daca ar vrea, n-ar putea, caci ei
simt nevoia de a da mereu dovezi in
legatura cu utilitatea lor.
De
altfel, ca sa ramana eficace, ei simt
nevoia de a se recicla in permanenta si
de a lucra sub presiune constanta. Nu au
timp pentru reuniuni private sau
petreceri, acele locuri unde se fac
afacerile si unde se distribuie functii
importante.
In ciuda curajului
si ambitiilor lor modeste, idiotii utili
suporta in permanenta atacuri din partea
majoritatii din intreprindere. Si asta
din cauza ca sunt obligati sa intervina
mereu in domeniile altora, acolo unde
titularii domeniilor respective nu vor
sau nu pot sa-si faca treaba. Pentru ca
simpla lor existenta demasca nulitatile
si pe colaboratorii "bila de biliard".
Criticarea idiotilor utili nu e
niciodata oficiala sau motivata ci
subterana si subiectiva. Li se
reproseaza lucrari prea lungi sau prea
scurte, propuneri prea utopice sau
banale, un stil prea tehnic sau prea
jurnalistic.
Intr-adevar,
idiotii utili nici nu banuiesc cat sunt
de utili.
Comentariu articol: Cristian - 22 Mar 2006