Am fost director la o mare intreprindere
socialista. Cafeaua de dimineata era
pregatita de o secretara sexy, mergeam
la serviciu cu Dacia neagra.
Odata am fost intrebat daca fabrica
nu contribuie cu 10 mii de lei pentru
inmormantarea unui tovaras din Comitetul
Central. Cu atatia bani as inmormanta
intregul Comitet, le-am spus.
Din acest moment am devenit director
la o intreprindere mai mica. Cafeaua
zilnica era pregatita de o secretara mai
in varsta, la serviciu mergeam cu
furgoneta fabricii. Odata am fost
apostrofat ca nu am fost la ultima
sedinta de partid. Am raspuns ca daca
stiam ca e ultima m-as fi dus sigur.
Din acest moment am lucrat ca
maistru. La serviciu mergeam cu masina
proprie si eu faceam cafeaua de
dimineata. In atelier aveam pe perete
poza lui Ceausescu si a Lolobrigidei.
Odata m-au intrebat de ce nu dau jos
poza curvei de pe perete. Am luat poza
lui Ceausescu.
Din acest
moment am lucrat zilier la sapat
santuri. Mergeam la lucru cu bicicleta
si duceam cafeaua de acasa in termos.
Odata, in timp ce sapam santul, au venit
si mi-au spus sa-mi ascund bicicleta,
deoarece va trece pe acolo o delegatie
de partid de la Bucuresti. Le-am spus sa
nu-si faca probleme deoarece bicicleta
este inchisa cu un lacat.
Din
acest moment am ramas fara lucru. O
vreme am fost somer, pana la schimbarea
oranduirii... M-am reabilitat, am intrat
in politica, am intrat in partid.
Cafeaua imi este servita de o secretara
sexy, la serviciu merg cu un Audi, cu
sofer personal. In rest, imi tin gura si
din cand in cand ridic mana sa votez.
Imi creste nivelul de trai si imi asigur
acoperirea cheltuielilor.